Kompleks sportowy Stroitiel (z ros. budowlaniec) znajdował się przy ul. Przyjaźni Narodów niedaleko od kompleksu szpitalnego. Składał się z dużej hali sportowej z boiskami do koszykówki, piłki ręcznej itp. oraz wielu mniejszych sal. Był to jeden z trzech najważniejszych obiektów sportowych Prypeci obok Pałacu kultury Energetyk i basenu Lazurnyj.
Kilka dni temu kolega Dmitrij (architecxp) ujawnił na swojej stronie kolejną porcję zdjęć pochodzących z muzeum w Sławutyczu. Uwagę moją przykuły dwa z nich, przedstawiające właśnie Stroitiel. Na zdjęciach tych widzimy zawody sportowe o międzynarodowej randze. Oczywiście chodzi tu o kraje bloku socjalistycznego. Na pierwszym z nich widzimy m.in. niemieckie szczypiornistki (NRD). Drugie zdjęcie przedstawia dekorację choć ciężko powiedzieć o jaką dyscyplinę chodzi. Ciężko nawet ocenić czy jest to dyscyplina drużynowa gdyż na podium widzimy pojedyncze zawodniczki. W każdym razie widoczne są drużyny z: ZSRR (СССР-2, numer sugeruje że ZSRR wystawił 2 drużyny), Czechosłowacji (ЧССР), Rumunii (СРР), Polski (ПНР), NRD (ГДР) i Bułgarii (НРБ). Na podium na pierwszym miejscu zawodniczka z ZSRR a na drugim z Polski. Ciekawe jakie były dalsze losy naszych sportsmenek? Dzisiaj są już w okolicach pięćdziesiątki. Może któraś czytelniczka rozpozna siebie na tych zdjęciach. Zdjęcia te mnie zaskoczyły, ponieważ nie wiedziałem, że Prypeć była celem wyjazdów polskich sportowców. Większość osób dowiedziało się o istnieniu tego miasta długo po awarii. Nie było to co prawda miasto zamknięte jak np. Czarnobyl-2 ale nawet po awarii unikało się tematu Prypeci aż tu nagle okazuje się, że Polacy odwiedzali Prypeć przed awarią. Ciekawie by było usłyszeć relacje od tych osób.
Dzisiaj ta hala sportowa wygląda jak na dwóch poniższych zdjęciach. Na ścianach wciąż są widoczne resztki muralu przedstawiającego sportowca w czerwonej koszulce.
Jedna z mniejszych sal gimnastycznych
Przedsionek obiektu po awarii służył jako magazyn. Zalegają tam do dzisiaj, puste w większości, beczki po chemikaliach.